Belo Horizonte, Brazylia, 24-28 lipca 2023
Raport z:
ICA22 – XXII Światowego Kongresu Estetyki
Belo Horizonte, Brazylia, 24-28 lipca 2023
W dniach 24-28 lipca 2023 odbył się 22. Światowy Kongres Estetyki w Belo Horizonte, w Brazylii.
Poświęcony współczesnym dyskusjom w obszarze estetyki pomiędzy sztuką, kulturą a mediami został przygotowany przez Brazylijskie Towarzystwo Estetyki i Uniwersytet Federalny Minais Gerais w Belo Horizonte.
Rodrigo Duarte, Prezes Światowego Towarzystwa Estetycznego i Brazylijskiego Towarzystwa Estetycznego stał na czele Komitetu organizacyjnego Kongresu, włączając w proces przygotowań wielu pracowników, doktorantów i studentów z Uniwersytetu Federalnego Minais Gerais oraz innych wiodących uniwersytetów w Brazylii.
Kongres by pierwotnie planowany na rok poprzedni, jednak został przesunięty na rok 2023 ze względu na ograniczenia związane z pandemią Covid-19 utrzymujące się jeszcze w niektórych krajach rok temu. W bieżącym roku możliwe już było spotkanie badaczy z wielu krajów na całym świecie, choć należy przyznać, że dominowali badacze brazylijscy, prezentujący dosyć spójną perspektywę zazwyczaj wyrosłą na bazie filozofii krytycznej, co szczególnie trafne jest w odniesieniu do młodego pokolenia filozofów i estetyków brazylijskich. Wskazuje to na utrzymującą się potrzebę krytycznej analizy dziedzictwa kulturowego i globalnych wpływów kulturowych.
Z trzech języków kongresowych: angielskiego, niemieckiego i francuskiego, podczas ICA22 wykorzystywany był jeden: angielski, co ograniczyło uczestnictwo teoretyków niemiecko- i francuskojęzycznych i co ma zostać zmienione podczas następnego Kongresu.
Zgodnie ze zwyczajem obecnym zarówno w odniesieniu do krajowych konferencji estetycznych, jak też w odniesieniu do Światowych Kongresów Estetycznych, program obrad był wzbogacony wydarzeniami artystycznymi: performansami, koncertami, wycieczką do kompleksu Pampulha z niezwykłymi budynkami zaprojektowanymi przez Oskara Niemeyera, ikonicznej postaci dla modernizmu brazylijskiego oraz z wyprawą do Inhotim, największego na świecie muzeum na świeżym powietrzu z ogromną ilością dzieł site specific, jak np. realizacje Chrisa Burdena, Elisy Bracher, Giuseppe Penone, Roberta Irwin i innych.
Polskie Towarzystwo estetyczne podczas ICA22 reprezentowało pięć osób z następującymi wystąpieniami:
- Aleksandra Łukaszewicz – Contemporary Kenyan Women Painting – Experiences and Perspectives
- Jerzy Luty – Is Art a By-Product or an Adaptation? Evolutionary Aesthetics’ Hypotheses Empirically Tested
- Karina Banaszkiewicz – (New) Media in the Contexts of Visual Anthropology-Anthropophagy-Posthumanism. Approaching the Other
- Adrian Kvokacka – Is there a Place for Everyday Aesthetics in the “Critique of Judgment”?
W obradach uczestniczyła jeszcze jedna Polka, Barbara Bożętka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, niezrzeszona w Towarzystwie, a prezentująca referat pt. „The Spread of Aesthetic Patterns Nowadays: Influence on Values and Identity of Townscapes”
Obrady ICA22 trwające zarówno podczas sesji, jak i w kuluarach obyły bardzo owocne, dając możliwość osobistego spotkania i dyskusji na żywo, po latach pandemii.
Efekty badań członków i członkiń Światowego Stowarzyszenia Estetyki będą prezentowane w serii wydawniczej Brilla pt. „Transcultural Aesthetics”. Pierwszych publikacji można się spodziewać w przyszłym roku.
Następny Światowy Kongres Estetyki odbędzie się za cztery lata, w 2028 roku, zaś Interim Conference za dwa, w 2026 r. Interim Conference odbędzie się na Uniwersytecie w Presov, na Słowacji, zaś na zgłoszenia instytucji chętnych organizować Światowy Kongres Estetyki jeszcze trwają.
Raport sporządziła:
dr hab. Aleksandra Łukaszewicz, prof. AS
Szczecin, 24 września 2023