Zaproszenie do uczestnictwa w projekcie CAPHE oraz do udziału w mobilnościach badawczych zespołu Polskiego Towarzystwa Estetycznego do Włoch, Kenii i Grecji w roku 2024
Polskie Towarzystwo Estetyczne zaprasza swoich członków i członkinie do nadsyłania zgłoszeń do udziału w projekcie CAPHE – Communities and Artistic Participation in Hybrid Environments [Wspólnoty i Artystyczne Uczestnictwo w Środowiskach Hybrydowych], realizowanego w ramach programu Horyzont Europa w latach 2023-2027.
Celem projektu CAPHE jest praktyczne – partycypacyjne i twórcze – oraz teoretyczne badanie relacji i interakcji pomiędzy artystami i ich społecznościami w zakresie somatycznego uczestniczenia w środowisku hybrydowym, tj. włączającym warstwy wirtualne i fizyczne.
W ramach zespołu PTE w CAPHE realizowane są następujące ścieżki badawcze:
1. Prezentacja i odbiór sztuki VR i AR
2. Hybrydowe środowiska tworzenia i odbioru sztuki
3. Aplikacje Blockchain w kontekście prezentacji, dystrybucji i utowarowienia sztuki
4. Status i wartościowanie sztuki w kontekście czwartej rewolucji przemysłowej
5. Wirtualizacja tożsamości
6. Społeczne, kulturowe i etyczne implikacje czwartej rewolucji przemysłowej
Zgłaszane indywidualne projekty badawcze powinny wpisywać się w jedną ze ścieżek badawczych i dotyczyć okresu od stycznia do grudnia 2024 i uwzględniać aktywności planowane dla wszystkich badaczy z konsorcjum we Włoszech (kwiecień-czerwiec 2024) i/ lub w Kenii (wrzesień-październik 2024) oraz w Grecji we współpracy z instytucjami zrzeszonymi w ramach konsorcjum (Stowarzyszeniem Opera Network z Florencji, Konserwatorium Puccini w Spezia, Wydziałem Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Lizbonie, Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie w Londynie, Narodowym Technicznym Uniwersytetem w Atenach, start-up-em Narratologies, Miastopracownią i Uniwersytetem Jagiellońskim – koordynatorem konsorcjum).
Zgłaszać się mogą być osoby będące członkami Towarzystwa od przynajmniej roku.
Efektami indywidualnych projektów mogą być: artykuły, prezentacje, opracowane wykłady, krótkie formy filmowe, reportaże fotograficzne, realizacje artystyczne, raporty – w zależności od specyfiki indywidualnego projektu.
Proponowane mobilności w roku 2024:
1. Conservatorio Giacomo Puccini w La Spezia
Połowa kwietnia – koniec maja 2024
Pula: 6 osobomiesięcy
16-18 maja 2024 – Międzynarodowa Konferencja poświęcona warstwowości doświadczenia artystycznego wykorzystującego technologie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości w środowiskach hybrydowych – Konserwatorium Puccini w La Spezia
24 maja 2024 – przedstawienie EKSTASI – Konserwatorium Puccini w La Spezia
2. Opera Network we Florencji
czerwiec 2024
Pula: 6 osobomiesięcy
12-14 czerwca 2024 – Festiwal sztuki w przestrzeniach wirtualnych – Opera Network, Florencja
3. Kenyatta University
Wrzesień – październik 2024
Pula: 6 osobomiesięcy
Wystawa wirtualna rzeźb Mutuma Marangu z kolekcji TMMSAC.
4. Narodowy Technologiczny Uniwersytet w Atenach / Narratologies
W trakcie roku 2024
Pula: 7 osobomiesięcy
Długość i terminy wyjazdu badawczego do Włoch:
Wyjazd badawczy powinien trwać 30 dni i optymalnie być zrealizowany w okresie od połowy kwietnia do końca czerwca 2024. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest zmiana okresu delegacji.
Pula wyjazdowa na okres kwiecień-czerwiec 2024 to 12 osobomiesięcy.
Długość i terminy wyjazdu badawczego do Kenii i/ lub Grecji:
Wyjazdy badawcze do Kenii i/lub Grecji powinny mieć charakter uzupełniający, tj. kontynuować rozpoczęte już tam badania. Z tego względu okresy delegacji oraz ich dokładne terminy będą ustalane indywidualnie po zakwalifikowaniu aplikacji.
Pula wyjazdowa na okres jesienny do Kenii to 6 osobomiesięcy.
Pula wyjazdowa w roku 2024 do Grecji to 7 osobomiesięcy.
Zgłoszenia powinny zawierać:
- List motywacyjny (1 strona)
- Opis projekt z uwzględnieniem wpisywania się w ścieżkę badawczą, proponowane aktywności oraz przewidywane efekty projektu (2 strony)
- Curriculum Vitae
Zgłoszenia proszę nadsyłać na adres PTE: pte.zarzad@gmail.com do 31 stycznia 2024.
Wybór zakwalifikowanych badaczy, z którymi zostaną podpisane umowy wolontaryjne, nastąpi do 16 lutego 2024.
Osoby delegowane na mobilności otrzymują ryczałt zgodny z umową grantową 101086391 w wysokości 2300 euro na 30 dni. Na potrzeby wydatków badawczych (zakup książki, dostępu do aplikacji/ programu, udział w konferencji, itp.) dla każdej osoby z zespołu jest przyznane 500 euro w trybie rocznym.